- Poradnik Smaku - http://poradnik-smaku.pl -

[zupka] Aji-no-moto SamSmak – Rosół Extra Ostry

Zupka błyskawiczna Ajinomoto SamSmak Extra Ostry. Zobaczmy jak wypadnie w konfrontacji z pozostałymi.

Czy warto wydać 1,19 zł za 60 gramowe opakowanie zupki błyskawicznej Ajinomoto SamSmak Extra Ostry? Jeśli jedynym celem zakupu jest zapchanie się ciepłą zupą błyskawiczną to bez problemu spełni go. Dla mnie liczą się walory smakowe, chociaż wiem, że do najzdrowszych tego typu produkty nie należą. Tradycyjnie test zupki polegał na zalaniu jej wrzątkiem w ilości zalecanej przez producenta, czyli około 400 ml i parzeniu jej pod przykryciem przez 3 minuty tak jak przedstawiono na opakowaniu.
W samym opakowaniu znajduje się porcja suchego makaronu oraz jedna saszetka ze sproszkowaną bazą zupy.

AjiNoMoto - SamSmak - Rosol Extra Ostry przed zalaniem

Po przepisowych 3 minutach makaron uzyskał odpowiednią twardość – al’dente, a to jest duży plus. Natomiast jeśli chodzi o jego smak szału nie ma jadłem zarówno lepsze jak i gorsze. Spokojnie mógłby posłużyć jako przekąska – alternatywa do chipsów – jeśli posypać go sproszkowaną bazą zupki.

Po produkcie Ajinomoto Co. Inc. Japan spodziewałem się bogactwa smaku ze względu na fakt, że jest to przedsiębiorstwo, które jako pierwsze zaczęło stosować glutaminian monosodowy w przetwórstwie żywności. Możliwe że wybrany smak nie trafia do mnie, ale zupę uważam za bardzo przeciętną. Smakuje jak dość słabo przyprawiony rosół, co nawet można uznać za plus ze względu na odczuwalny smak rosołu. Na powierzchni dostrzegalne malutkie są oczka tłuszczu, oraz wyczuwalna jest nutka pikantności. Jeśliby przyprawić samodzielnie to wynik będzie dużo lepszy.

Na koniec krótka analiza składu produktu:

Makaron instant (90%):
Mąka pszenna, Olej palmowy, Skrobia modyfikowana, Sól; Substancje spulchnniające: Węglany sodu, Węglany potasu
Mieszanka smakowa(11%):
Sól, Wzmacniacze smaku: E621 (Glutaminian monosodowy), E635 (Rybonukleotydy disodowe); Warzywa suszone: Marchew, Por, Papryka czerwona, Seler, Natka pietruszki; Aromaty, Cukier, Chili (5%), Ekstrakt drożdżowy, Laktoza z mleka, Ekstrakt z kurczaka (2,5%), Tłuszcz kurzy (2,3%), Sok ze smażonej cebuli w proszku (2%): Sok z cebuli, Meltodekstryna, Olej słonecznikowy; Czosnek prażony mielony (1,4%), Pieprz Biały (1%), Regulator kwasowości: Kwas cytrynowy; Barwnik: Kurkuma.

Legenda:
Zielony – całkowicie nieszkodliwy
Żółty – zalecane ograniczenie
Czerwony – zalecane unikanie

Ocena
Zupa 3 / 6
Makaron 3 / 6
Ogółem 3 / 6